Austrian

Austrian Airlines a nová kolektívna zmluva? Dohodla padla s odbormi!

Rakúsky letecký dopravca Austrian Airlines sa pred niekoľkými dňami dohodol s odborovým zväzom na kolektívnej zmluve. Jej úlohou bude odvrátenie hrozieb možných protestných akcií. Ak by ste však čakali, že táto letecká spoločnosť oznámila aj verejne, čo sa v zmluve nachádza, nedočkáte sa. Najskôr to totiž chce dôkladne prekonzultovať so svojimi zamestnancami.

Kolektívna zmluva, na ktorej sa dohodla letecká spoločnosť Austrian Airlines spolu s odbormi sa týka palubného personálu. Práve pre nich bola táto dohoda aj určená. Zaujímavosťou tiež je, že vedenie spoločnosti a všetci dôležití zástupcovia zamestnancov sa na tejto zmluve dohodli už minulý rok, konkrétne v októbri. Avšak, skutočné uzavretie prebehlo len pred niekoľkými dňami. Odbory totiž žiadali otvorenie tejto dohody, a to z dôvodu narastajúcej inflácie.

Je štrajkom koniec?

O leteckej spoločnosti Austrian Airlines bolo verejne známe, že jej zamestnanci štrajkovali pomerne často. Čo však bolo príčinou? Štrajk sa v tom čase týkal približne 1200 zamestnancov tejto aerolínie. Hovorí sa, že dôvodom boli práve mzdy, ktoré sa zdali zamestnancom tejto aerolínie priveľmi nízke.

Dohoda, ktorá sa prednedávnom uzavrela s odborármi tak môže byť aj o tom, že sa zdvihnú do vysokej miery platy zamestnancom leteckej spoločnosti Austrian Airlines. Kedysi sa hovorilo, že by malo ísť o približne 7 % navýšenie.

Aerolínie nechceli prísť o svojich kvalifikovaných zamestnancov kvôli nízkym platom. Práve preto im to vynahradili mimoriadnymi prémiami, ktoré sa týkali pokrytia životných nákladov. Išlo o približne 3000 eur, vďaka čomu si udržali svojich zamestnancov na dôležitých pracovných pozíciách.

To, čoho konkrétne sa novo uzatvorená zmluva týkala sa snáď dozvieme v priebehu nasledujúcich dní. Všetci sú totiž v obrovskom očakávaní.